Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne "Turystyczna Ekipa"

Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym  ( PTTK ) w Gliwicach, organizujemy wycieczki i rajdy dla uczniów naszej szkoły. Koszty wycieczek są bardzo niskie.
W wyjazdach mogą brać udział nie tylko członkowie PTTK, ale również inni uczniowie.

Szczegółowych informacji udziela opiekun koła mgr Anna Błaż

pdfSejmik_turystyczny_w_Zawoi_2019.pdf20.33 KB

pdf22_i_23_marca_2019_roku.pdf55.77 KB

pdfMikołajkowe_spotkanie_w_Toszku.pdf78.73 KB

pdfWycieczka na Równicę listopad 2018.pdf80.68 KB

Dzieci w niebieskich kaskach stoją oparte o barierkę w kopalni soli w Wieliczce
Dzieci przed tablicą informacyjną na wycieczce szkolnej
Grupa dzieci pozuje wraz z nauczycielką. Zdjecie wykonano na jesiennej wycieczce.
Grupa dzieci idzie asfaltową drogą
roslina o biołych kwiatach wyrasta spod suchych liści

Na trawie leży piłka nożna

Zaplecze sportowe szkoły to sala gimnastyczna z boiskiem do siatkówki, mniejsza sala do gimnastyki oraz zewnętrzne boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, a także bieżnią 6 torową o długości 100 metrów.
Szkoła odnosi bardzo dobre wyniki sportowe szczególnie w koszykówce, siatkówce, piłce nożnej i lekkoatletyce.

Ćwicz w domu!

ZAJĘCIA SPORTOWE SKS

prowadzący: p. Janusz Kołcz

SKS ogólnorozwojowy

poniedziałki i środy godz.15.25-16.25

prowadzący: p. Roman Copik

SKS zajęcia rekreacyjne

prowadząca: p. Joanna Dąbrowska

SKS gimnastyka

Klasy IV w ramach czwartej godziny wychowania fizycznego, uczestniczą w zajęciach nauki i doskonalenia pływania na basenie przy ul. Warszawskiej.

BASEN

Wyjazd na basen:

Szkolny Klub Wolontariatu

„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada lecz przez to kim jest nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II

Do Szkolnego Klubu Wolontariatu może należeć każdy uczeń, nauczyciel, rodzic. Głównym celem Klubu jest rozwijanie wśród młodzieży szkolnej postawy wrażliwości na potrzeby innych, zaangażowania, życzliwości i bezinteresowności.

Spotkania Szkolnego Klubu Wolontariatu mają miejsce raz w miesiącu, a informacje o nich są zamieszczone na tablicy ogłoszeń, która znajduje się na I piętrze.
Jeśli chcesz pomagać dołącz do nas!

Opiekunowie:

Karolina Domaradzka, Monika Przystałka, Sabina Pach, Alina Nowak

Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu

docRegulamin_Szkolnego_Klubu_Wolontariatu.doc127 KB

Plan Pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu na rok szkolny 2021/2022

Trwa aktualizacja

Akcje wolontariatu 2021/2022

Szkolny Klub Wolontariatu pamięta o Sybirakach!

Pamiętamy i dbamy!

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Informacje dla ósmoklasistów na temat zasad rekrutacji

do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki  podaje terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.

Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

pdfRekrutacja_do_szkół_podnadpodstawowych_informacje.pdf420.42 KB

pdfTerminy_rekrutacji_do_szkół_na_rok_szkolny_2021-2022.pdf286.23 KB

Zobacz więcej:  Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zobacz ofertę edukacyjną szkół pod adresem: slaskie.edu.com.pl

Grupa dzieci wraz z nauczycielka POZUJE NA SCENIE W STROJACH REGIONALNYCH

Koło teatralno – gwarowe działa w naszej szkole od 2011 roku. Zajęcia odbywają się systematycznie raz w tygodniu. Należą do niego chętni uczniowie, najczęściej z klas I-IV.

W każdym roku szkolnym grupa przygotowuje dwa przedstawienia. W I półroczu jest to zwykle inscenizacja bożonarodzeniowa np. "Przajymy Mikołojowi", "Betlyjka", "Zima na Ślonsku". W drugim półroczu zawsze przygotowujemy przedstawienie dotyczące zwyczajów rodzinnych i życia codziennego śląskich dzieci np. "Dziołszki i chopcy na placu", "O klopsztandze i hasioku", "Darcie piyrzo", "Byzuch w naszyj chałpie" czy "Robiymy tijater".

Każda przygotowywana inscenizacja opiera się na śląskiej gwarze, tradycyjnych, śląskich piosenkach, kolędach, przyśpiewkach i tańcach. Dzieci tańczą i śpiewają Trojaka, Koziorajkę, Grozika i Miotlorza.

Początkowo stroje śląskie dla dzieci pożyczały nam zaprzyjaźnione przedszkola, teraz mamy już swoje!
Każdego roku grupa bierze udział w różnych przeglądach teatralnych. Wiekokrotnie byliśmy laureatami głównych nagród w Regionalnym Konkursie Gwarowym "Berać kożdy może", Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych w Pyskowicach, Festiwalu i Konkursie Widowisk Kolędniczych im Jana Dormana „Herody” Katowice i Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych GCE w Gliwicach.

Na ogół dzieci należące do grupy nie miały wcześniej doświadczeń ze śląską mową. Dopiero na zajęciach kółka poznają gwarę, uczą się jej i śpiewają śląskie ludowe pieśni.

Poprzez te działania poznają tradycje i zwyczaje związane z życiem dzieci i dorosłych w śląskich rodzinach. W ten sposób uczą się "śląskiej ziemi", przybliżają się do niej, oswajają ją sobie. Kultywowanie takich tradycji sprawia wiele radości, a prezentacja zdobytej wiedzy i umiejętności na scenie daje poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Często też przekazują tę wiedzę i umiejętności swoim członkom rodziny, młodszemu rodzeństwu i rówieśnikom.
Założycielką i prowadzącą zajęcia jest p. Joanna Stępień, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP 18 i Ślązaczka z pochodzenia :)

W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia kółka teatralno-gwarowego
odbywają się we wtorki w godz. 15.35 – 16.20, w sali 02 lub 37

Prowadząca: p. Joanna Stępień