uczestnicy turnieju szachowego stoją na schodach

W poniedziałek 29 kwietnia odbył się quiz wiedzy na temat Konstytucji Trzeciego Maja. Rywalizowały klasy czwarte, piąte i szóste. Pierwsze miejsce ex aequo klasy 4b i 6a. Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie się do konkursu.

Karolina i Antosia uczestniczki konkursu wiedzy patriotycznej

We wtorek 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły rozgrywali turniej szachowy. Zgłosiło się 40 uczestników.Chętnych było zdecydowanie więcej. Zainteresowanie uczniów zawodami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Z powodu braku miejsc wielu uczniom musieliśmy odmówić. Zawodnicy rywalizowali w czterech grupach, z których czterech najlepszych graczy awansowało do drabinki turniejowej.

Grupę pierwszą wygrał z kompletem punktów Natan Świderski (9p.), drugie miejsce zajął Orłowski Kacper z 8 punktami. Trzecie miejsce z siedmioma punktami zajął uczeń klasy pierwszej Węgrzyn Remigiusz – rewelacja turnieju. Czwarty w grupie był Oliwier Skowron z 5 punktami.

Grupa druga, to bezapelacyjne zwycięstwo Stanisława Kisielińskiego (9 p.), drugie miejsce zajął Legierski Ksawery (8 p.), trzeci był Piękosz Filip (7 p.), a czwarty Adrian Suchoń (6 p.), który dzięki zwycięstwu nad Andrzejem Pilskim w ostatniej partii uzyskał awans.

Niezwykle emocjonujące były zmagania w grupie trzeciej, w której ostatecznie pierwsze miejsce zajął niepokonany na tym etapie rozgrywek Piotr Polak (9 p.). Drugi był Michał Franosz (8 p.), trzeci Patryk Drewniany (7 p.), a czwarty Jakub Żurad (5 p.), który wyprzedził Tomasza Sowińskiego tylko dzięki bezpośredniemu zwycięstwu.

Dramatyczny przebieg miały rozgrywki grupy czwartej, w której Aron Świderski z 9 punktami wyprzedził Bartłomieja Polaka (8 p.), trzecia była Oksana Klymiuk (7 p.). O czwarte premiowane awansem miejsce rywalizowali ze sobą Jagoda Karol z klasy 7a oraz Anton Lakhtin z klasy 8a. Tych dwóch graczy uzyskało taką samą liczbę punktów (5,5), a ich bezpośrednie starcie zakończyło się remisem, dlatego też konieczny był dodatkowy pojedynek z czasem ustawionym na 3 minuty. Szachowy Armagedon! Cała sala obserwowała zmagania graczy. Ostatecznie więcej nerwów zachował Antron, który przysłowiowym rzutem na taśmę awansował do dalszej części rozgrywek.

Po krótkiej przerwie – każdy z zawodników miał już rozegranych 9 partii – rozpoczęła się drabinkaturniejowa:
1/8 Finału

Natan Świderski 6a – Anton Lakhtin 8a
Kacper Orłowski 6c – Oksana Klymiuk 7b
Stanisław Kisieliński 6b – Jakub Żurad 6c
Ksawery Legierski 7b – Patryk Drewniany 2b
Piotr Polak 6c – Adrian Suchoń 4c
Michał Franosz 3c – Filip Piękosz 6c
Aron Świderski 6a – Oliwier Skowron 6c
Bartłomiej Polak 2b – Remigiusz Węgrzyn 1b

Już pierwsze spotkanie dostarczyło ogrom emocji. Natan popełnił błąd, który kosztował go utraty hetmana (damy), co w konsekwencji doprowadziło do jego porażki. Sensacja! Bardzo zacięty pojedynek stoczyła Oksana z Kacprem i nasza jedyna dziewczyna na tym etapie rozgrywek okazała się zwycięska. Stanisław dość szybko rozprawił się z Jakubem, a niespodziewanie Patryk Drewniany pokonał Ksawerego Legierskiego. Piotr Polak po długiej partii pokonał Adriana Suchonia, a Michał Franosz dzięki dobrej kombinacyjnej grze odprawił Filipa Piękosza. Aron Świderski pokazał swoje umiejętności w spotkaniu z Oliwierem. Najbardziej zacięty był jednak pojedynek między Bartkiem Polakiem, a Remigiuszem Węgrzynem. Dwóch najmłodszych naszych uczestników stoczyło świetne zawody, z których zwycięsko wyszedł Bartek. Ogromne brawa dla Remigiusza. Widać już było już zmęczeniem na twarzy debiutanta, który zyskał podziw zebranej widowni. Gracze, którzy przegrali grali dalej w repasażach.

Ćwierćfinały:

Anton Lakhtin 8a - Oksana Klymiuk 7b
Stanisław Kisieliński 6b - Patryk Drewniany 2b
Piotr Polak 6c - Michał Franosz 3c
Aron Świderski 6a - Bartłomiej Polak 2b

Można było usłyszeć, iż zaczęło się „poważne granie” – tak było. Pierwszy z ćwierćfinałów, niezwykle zacięty okazał się zwycięski dla Antona Lakhtina! Gracz, który z ostatniego miejsca awansował ze swojej grupy znalazł się w pierwszej czwórce najlepszych graczy szkoły. Stanisław Kisieliński pokazał moc w swojej partii i odprawił Patryka z turnieju. Do niemałej sensacji doszło w trzeciej grze, gdzie Piotr Polak uległ Michałowi Franoszowi. Jeden z faworytów turnieju żegna się z turniejem! Fenomenalnie zagrał młodszy brat Piotra – Bartek, który zrewanżował się za porażkę w grupie i odniósł spektakularne zwycięstwo nad Aronem Świderskim.

Półfinały

Anton Lakhtin 8a - Stanisław Kisieliński 6b
Michał Franosz 3c - Bartłomiej Polak 2b

Pierwszy półfinał to koncertowa gra Stanisława, który dość szybko melduje się w finale. Drugi półfinał to niezwykle emocjonująca gra, w której dzięki świetnym atakom Bartek najpierw uzyskuje przewagę, a następnie doprowadza do sytuacji, w której Michałowi pozostaje jedynie król. Młodszy brat „pomścił” starszego. Chyba nikt na początku turnieju nie spodziewał się, że Bartek Polak z klasy drugiej zawędruje aż do finału.

Finał

Stanisław Kisieliński 6b - Bartłomiej Polak 2b

W tej partii Stanisław potwierdził swoją hegemonię w szkolnych szachach. Kilka śmiałych ataków i zwycięzca był jasny.

Ostateczne wyniki turnieju (najlepsza 16):
1. Stanisław Kisieliński 6b
2. Bartłomiej Polak 2b
3. Michał Franosz 3c
4. Anton Lakhtin 8a
5. Piotr Polak 6c
6. Oksana Klymiuk 7b
7. Patryk Drewniany 2b
8. Aron Świderski 6a
9. Filip Piękosz 6c
10. Natan Świderski 6a
11. Jakub Żurad 6c
12. Remigiusz Węgrzyn 1b
13. Adrian Suchoń 4c
14. Kacper Orłowski 6c
15. Ksawery Legierski 7b
16. Oliwier Skowron 6c

Ogromne podziękowania dla Pana Romana Copika za współorganizację turnieju, dla Pani Katarzyny Morawiec za wydrukowanie w drukarce 3D nagród dla uczestników. W tym miejscu warto podziękować Panu Januszowi Sroce, który wypożyczył profesjonale zegary, bierki oraz plansze oraz firmie Kajakomania za sponsoring poczęstunku dla uczestników.