Grafika - ludzka głowa Dzień Walki z Depresja.

Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku dzień 23 lutego ustanowiło Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Organizowane z tej okazji różne kampanie mają na celu zwrócić uwagę na fakt występowania depresji oraz potrzebę upowszechniania wiedzy w zakresie jej objawów i zachęcanie chorych do podejmowania leczenia.

Uwaga!
1. Depresja uznawana jest za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie, a liczba osób diagnozowanych jako chore na to zaburzenie rośnie z roku na rok.
2. Pewna część społeczeństwa w ogóle nie decyduje się na wizytę u specjalisty, a więc nigdy nie zostaje zdiagnozowana, ani nie wdraża się w jej przypadku odpowiedniego leczenia.
3. Bardzo często zdarza się, że termin depresja jest nadużywany.
4. Należy pamiętać, że depresja nie jest równoznaczna ze smutkiem, gorszym nastrojem czy złym samopoczuciem.
5. W rzeczywistości depresja jest niezwykle poważną chorobą, którą można zdefiniować jako długotrwałe obniżenie nastroju, powodujące brak chęci do życia, utratę zainteresowań, nadmierny smutek, a także chroniczne poczucie bezsensu. W wielu przypadkach w depresji pojawiają się także: chroniczne zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji uwagi, myśli samobójcze.
6. Depresja jest chorobą, której często nie widać.
7. Depresja nierzadko uznawana jest za chorobę zawinioną, wymyśloną, a nawet modną.
8. Jedno z najnowszych badań na temat kondycji psychicznej Polaków mówi, że co czwarta osoba w naszym kraju przeszła, przechodzi lub przejdzie kryzys psychiczny.
9. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.
10. Polecane strony:
twarzedepresji.pl
stopdepresji.pl
sposobynadepresje.pl

Ważne telefony antydepresyjne

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznego

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym