plakat informacyjny

Nasza szkoła bierze udział w programie "Profilaktyki Czerniaka". Organizatorem V Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Programem objęci są uczniowie klas siódmych i ósmych.

Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nadal pozostaje jednym z wyzwań dla zdrowia publicznego. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku odnotowano ponad 3 700 nowych rozpoznań czerniaka oraz aż 1765 zgonów. W porównaniu tylko z danymi z 2010 oznacza to przyrost o prawie 50%. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost aż  o 712% ! Co więcej, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nie istnieje limit wieku, po przekroczeniu którego ryzyko czerniaka maleje. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal ze zbyt niskiej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.

ABCDE czerniak2