Nasza szkoła przystąpiła do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Program ten ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, uatrakcyjnienie księgozbioru, wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej.
Dzięki udziałowi w tym programie, w roku szkolnym 2018/2019, biblioteka zakupi nowości wydawnicze oraz chętnie czytane przez uczniów książki i lektury, a dzieci będą brały udział w różnych projektach edukacyjnych, imprezach kulturalnych, konkursach związanych
z czytelnictwem.
Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do aktywnego udziału w tworzeniu listy zakupów. Lista dla rodziców, na której można wpisywać propozycje zakupu książek dostępna będzie w bibliotece, świetlicy i przy szkolnej portierni.
Co dzieje się w programie?
Encyklopedia postaci literackich
Uczniowie klas 1-3 brali udział w projekcie edukacyjnym „Encyklopedia postaci literackich”. Każda klasa wybrała sobie do przeczytania jedną z książek zakupionych w ramach NPRCz. Uczniowie poznawali bohaterów książek i ich przygody, a następnie wykonywali portrety, redagowali również notatki, wymyślali dalszy ciąg przygód, tworzyli również historyjki obrazkowe. Dzięki temu powstała „Encyklopedia postaci literackich”, będąca zbiorem informacji i ciekawostek o bohaterach książek. Encyklopedia jest dostępna w czytelni i cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci.
Wystawa w Bibliotece Miejskiej „Wystawa prac plastycznych”
W Bibliotece Miejskiej Filia nr 17 można oglądać kolejną wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły. Tym razem na wystawie prezentowane są efekty projektów literacko- plastycznych, które zostały zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Fotocollage” „Stara książka nowa postać” „Słowo i obraz”. Prace powstały na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Iwony Sołowij. Można je oglądać do końca czerwca. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy
Nie ma winy bez kary
Praca z lekturą nie musi być nudna! Uczniowie klasy 7a i 7b zapoznali się z balladą Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Podczas pracy z tekstem musieli wykazać się współpracą i kreatywnością. Przygotowali więc scenki teatralne, które czasami w sposób niekonwencjonalny ukazywały wydarzenia ujęte w utworze. Wykonali też ciekawe prace plastyczne. Projekt odbywał się w ramach działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Ferie z książką
W bibliotece szkolnej można wypożyczyć wiele ciekawych książek, które zostały zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki na zdjęciach, to tylko niewielka część z prawie 1000 zakupionych nowości.
Przerwa na czytanie
Dla miłośników literatury w bibliotece szkolnej odbywała się akcja głośnego czytania „Przerwa na czytanie”. Uczniowie podczas przerw mogli posłuchać fragmentów wielu ciekawych książek zakupionych z NPRCz. W ten sposób poznali zgromadzone nowości, które chętnie wypożyczają.
Czytamy bez mamy
Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się w wiele nowych książek. W świetlicy szkolnej prowadzimy cykl zajęć "Czytamy bez mamy". Dzieci w każdym miesiącu poznają nowych bohaterów książek. Potem wykonujemy prace plastyczne dotyczące ich przygód. W październiku czytaliśmy "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak i robiliśmy super kapelusze!
Teatrzyk „Kamishibai” w naszej szkole
W smutne, listopadowe dni dzieci ze świetlicy szkolnej mogły obejrzeć teatrzyk, który zaprezentowała pani Olimpia Gogolin z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia 17 w Gliwicach. Było to już kolejne spotkanie z bardzo lubianym przez dzieci teatrzykiem kamishibai. Tym razem uczniowie obejrzeli przedstawienie „Legendy o Skarbniku”.
Wystawa projektów plastyczno-literackich
Uczniowie klas 4-7 pod kierunkiem pani Iwony Sołowij brali udział w różnych projektach plastycznych. Wykorzystano w nich książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Kl. 4-5 „Słowo i obraz”- wizualizacje fragmentów poezji. Projekt polegał na plastycznym zinterpretowaniu wierszy z książek zakupionych z NPRCz. Zachęcał do artystycznej ekspresji i sięgania po poezję.
Kl. 6 „Stara książka - nowa postać” - uczniowie tchnęli życie w stare kartki książek, malując na nich postaci z nowych. W ten sposób zachęcali do czytania nowych książek.
Kl. 7 „Fotocollage” - uczniowie dorysowywali do kserowanych okładek, wymyślone elementy nawiązujące do tytułu książki. Dzięki temu powstały ciekawe i oryginalne reklamy książek.
„Listy do babci, listy do dziadka” warsztaty w Bibliotece Miejskiej
Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Bibliotece Miejskiej odbyły się warsztaty, w których brali udział uczniowie klas 5c i 5a. Zabawy i zadania były okazją do refleksji na temat relacji ze starszym pokoleniem. Podczas zajęć uczniowie również wykonywali kartki – laurki dla seniorów. Na każdej z nich znalazł się wiersz, życzenia oraz piękne ozdoby. Wszystkie kartki zostaną przekazane dla samotnych seniorów, którym zapewne sprawią wiele radości.
Spacer z Niepodległą
W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości w szkole realizowano projekt edukacyjny "Spacer z Niepodległą". Każda klasa otrzymała do opracowania zagadnienie związane z tematyką niepodległości. Uczniowie przygotowując wystawę korzystali z książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na korytarzach szkolnych, idąc strzałkami wyznaczającymi kierunek można było obejrzeć różne ekspozycje. Przykłady tematyki: Wielcy Polacy, Symbole Narodowe, Święta Państwowe, Dzieci Walczące o Niepodległość, Patriotyzm w Sztuce, Sport, Śpiewająco o Ojczyźnie.
Dzień Postaci Literackich
Biblioteka szkolna wraz z samorządem uczniowskim zorganizowała Dzień Postaci Literackich. Impreza promująca czytelnictwo, w której wzięli udział uczniowie wszystkich klas odbyła się 5 listopada 2018 roku. Każda klasa wybierała sobie książkę zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czytała jej fragmenty, a uczniowie przebierali się za bohaterów książki. Niektóre klasy wykonywały również prace plastyczne. Na szkolnych korytarzach zobaczyć można było zarówno bohaterów bajek i baśni, jak i piratów, żołnierzy, alpinistów, spotkać można było również Drużynę Pierścienia, detektywów, kotki. Pojawił się też Pan Kleks oraz jego uczniowie, chorymi zwierzętami opiekował się Doktor Dolittle, bardzo śmiesznie wyglądały dzieci przebrane za skarpetki, a wszystkich straszyły postacie pochodzące z legend polskich. Wydarzenie to promowało czytelnictwo, a uczniowie poznali niektóre z zakupionych w ramach programu książki.
Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów - wizyta w Bibliotece Miejskiej
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci w całej Polsce. Akcja ta odbywa się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów (9-15 października 2018 roku). Z tej okazji klasy 3b i 4d wraz z wychowawcami odwiedziły Bibliotekę Miejską. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, podczas której przypomnieli sobie historię listu. Następnie wspólnie z panią bibliotekarką poznali wizerunki dzieci i redagowali listy, które do nich trafią. Wszystkie przesyłki zostały wrzucone do skrzynki pocztowej i nasi uczniowie czekają na odpowiedzi od swoich rówieśników.
Nowe książki w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna powiększyła swoje zbiory o książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wiele tytułów zostało wybranych przez uczniów naszej szkoły w plebiscycie, który odbył się w zeszłym roku szkolnym. Na razie nowe książki można oglądać jedynie na wystawie w bibliotece, ponieważ każdą z nich trzeba wpisać, opieczętować, oprawić, a to zajmuje dużo czasu. Ale moment, kiedy trafia one w ręce czytelników zbliża się szybkimi krokami. Niektóre pozycje cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że już powstały listy chętnych i trzeba czekać w kolejce.