chłopak z żarówką

Drodzy Uczniowie,

Od kilku dni nie chodzicie do szkoły i nie są to ferie ani wakacje. Decyzję taką podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Stawia nas ona w zupełnie nowej sytuacji. Nakłada na Was, na nauczycieli, na Waszych rodziców dodatkowe obowiązki. Musimy szczególnie obowiązkowo przestrzegać prawa i obowiązujących przepisów. Wy też pamiętajcie o kilku ważnych zasadach.

 

  1. Stosujcie się do poleceń rodziców.
  2. Starajcie się pracować i uczyć jak najlepiej, na miarę swoich możliwości.
  3. Pracujcie systematycznie, by nie narastały zaległości.
  4. Jeżeli macie jakiś problem, nie bójcie się zgłaszać go nauczycielom.
  5. Korzystajcie regularnie z e-dziennika, ewentualnie z innych komunikatorów zaproponowanych przez nauczycieli.
  6. Sprawdzajcie skrzynkę mailową, jeśli taką posiadacie.
  7. Jeśli nie macie danych do logowania na platformach, których obecnie używacie do zdalnej nauki poproście o pomoc nauczyciela przedmiotu lub wychowawcę.
  8. Obecnie pracujecie czasami na wielu różnych platformach edukacyjnych. Planujemy to zmienić, niestety jest to proces czasochłonny. Jako placówka przechodzimy obecnie etap weryfikacji. Po przejściu pełnej procedury przejdziemy wszyscy na jedną platformę edukacyjną, co zapewne ułatwi Wam pracę i uporządkuje nasz proces kształcenia na odległość.
  9. Jesteście ekspertami w używaniu komputera, smartfona, Internetu. Wykorzystajcie te narzędzia mądrze. Bardzo będą teraz przydatne w czasie nauki. Jeśli rodzice nie zawsze potrafią z nich korzystać tak dobrze jak Wy, pomóżcie im w tym, by oni mogli Wam pomóc w nauce.
  10. Postarajcie się właściwie wykorzystać czas, w którym nie chodzicie do szkoły, mądrze nim gospodarując, by znaleźć równowagę pomiędzy nauką a odpoczynkiem. Macie teraz więcej możliwości, by nadrobić zaległości. Jeżeli sprzyjają temu okoliczności, aktywnie spędzajcie wolny czas (starajcie się przy tym ograniczać kontakty twarzą w twarz z innymi osobami).
  11. Czytajcie – zachęcam Was do odwiedzenia naszej strony WWW – tam znajdziecie również informacje od bibliotekarza szkolnego.
  12. Do waszej dyspozycji są też pedagog i psycholog szkolny, z którymi Wy lub wasi rodzice możecie kontaktować się za pomocą dziennika elektronicznego.
  13. Nie możecie bezpośrednio spotykać się z osobami, które są dla Was ważne (kolegami, koleżankami, dziadkami), ale pozostańcie z nimi w kontakcie przez telefon i Internet.
  14. Rozmawiajcie z rodzicami i rodzeństwem.
  15. Sygnalizujcie rodzicom to, co czujecie i to, czego potrzebujecie.
  16. Pamiętajcie o zasadach bezpiecznego funkcjonowania w sieci:
    • korzystajcie z oprogramowania antywirusowego,
    • otwierajcie wiadomości tylko od znajomych osób,
    • ostrożnie pobierajcie pliki z sieci,
    • unikajcie klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
    • nie podawajcie w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłajcie swoich zdjęć,
    • chrońcie swoje konta na serwisach społecznościowych,
    • stosujcie trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,  czytajcie regulaminy,
    • sprawdzajcie, czy strona, do której się logujecie, ma zabezpieczenie SSL,  pamiętajcie, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

(Źródło: Raport „Norton Online Family”)

Dbajcie o siebie i o innych i do zobaczenia.

Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 8 w Gliwicach