Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne "Turystyczna Ekipa"

Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym  ( PTTK ) w Gliwicach, organizujemy wycieczki i rajdy dla uczniów naszej szkoły. Koszty wycieczek są bardzo niskie.
W wyjazdach mogą brać udział nie tylko członkowie PTTK, ale również inni uczniowie.

Szczegółowych informacji udziela opiekun koła mgr Anna Błaż

pdfSejmik_turystyczny_w_Zawoi_2019.pdf20.33 KB

pdf22_i_23_marca_2019_roku.pdf55.77 KB

pdfMikołajkowe_spotkanie_w_Toszku.pdf78.73 KB

pdfWycieczka na Równicę listopad 2018.pdf80.68 KB

Dzieci w niebieskich kaskach stoją oparte o barierkę w kopalni soli w Wieliczce
Dzieci przed tablicą informacyjną na wycieczce szkolnej
Grupa dzieci pozuje wraz z nauczycielką. Zdjecie wykonano na jesiennej wycieczce.
Grupa dzieci idzie asfaltową drogą
roslina o biołych kwiatach wyrasta spod suchych liści

Na trawie leży piłka nożna

Zaplecze sportowe szkoły to sala gimnastyczna z boiskiem do siatkówki, mniejsza sala do gimnastyki oraz zewnętrzne boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, a także bieżnią 6 torową o długości 100 metrów.
Szkoła odnosi bardzo dobre wyniki sportowe szczególnie w koszykówce, siatkówce, piłce nożnej i lekkoatletyce.

ZAJĘCIA SPORTOWE SKS

prowadzący: p. Janusz Kołcz
- poniedziałek godz.15.20 – 16.25, sala gimnastyczna nr 16
- wtorek godz. 15.25 – 16.25, sala gimnastyczna nr 16

prowadzący: p. Roman Copik

- poniedziałek godz. 16.30- 17.30, sala gimnastyczna nr 16

- środa godz.15.25 – 16.25, sala gimnastyczna nr 16

prowadząca: p. Joanna Dąbrowska

-czwartek godz. 15.20-16.20 - gimnastyka sala gimnastyczna nr 12

Klasa IVa w ramach czwartej godziny wychowania fizycznego, uczestniczą w zajęciach nauki i doskonalenia pływania na basenie przy ul. Warszawskiej.

BASEN

Klasa 4 a

zajęcia na basenie 13.00-13.45

powrót ok. godziny 14.20

Szkolny Klub Wolontariatu

„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada lecz przez to kim jest nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II

Do Szkolnego Klubu Wolontariatu może należeć każdy uczeń, nauczyciel, rodzic. Głównym celem Klubu jest rozwijanie wśród młodzieży szkolnej postawy wrażliwości na potrzeby innych, zaangażowania, życzliwości i bezinteresowności.

Spotkania Szkolnego Klubu Wolontariatu mają miejsce raz w miesiącu, a informacje o nich są zamieszczone na tablicy ogłoszeń, która znajduje się na I piętrze.
Jeśli chcesz pomagać dołącz do nas!

Opiekunowie:

Karolina Domaradzka, Monika Przystałka

Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu

docRegulamin_Szkolnego_Klubu_Wolontariatu.doc127 KB

Plan Pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu na rok szkolny 2019/2020

docPLAN_PRACY_SKW.doc43 KB

Informacje dla ósmoklasistów na temat zasad rekrutacji

do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/21 zostaną zamieszczone po opublikowaniu Postanowień Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie harmonogramu rekrutacji.

Grupa dzieci wraz z nauczycielka POZUJE NA SCENIE W STROJACH REGIONALNYCH

Koło teatralno – gwarowe działa w naszej szkole od 2011 roku. Zajęcia odbywają się systematycznie raz w tygodniu. Należą do niego chętni uczniowie, najczęściej z klas I-IV.

W każdym roku szkolnym grupa przygotowuje dwa przedstawienia. W I półroczu jest to zwykle inscenizacja bożonarodzeniowa np. "Przajymy Mikołojowi", "Betlyjka", "Zima na Ślonsku". W drugim półroczu zawsze przygotowujemy przedstawienie dotyczące zwyczajów rodzinnych i życia codziennego śląskich dzieci np. "Dziołszki i chopcy na placu", "O klopsztandze i hasioku", "Darcie piyrzo", "Byzuch w naszyj chałpie" czy "Robiymy tijater".

Każda przygotowywana inscenizacja opiera się na śląskiej gwarze, tradycyjnych, śląskich piosenkach, kolędach, przyśpiewkach i tańcach. Dzieci tańczą i śpiewają Trojaka, Koziorajkę, Grozika i Miotlorza.

Początkowo stroje śląskie dla dzieci pożyczały nam zaprzyjaźnione przedszkola, teraz mamy już swoje!
Każdego roku grupa bierze udział w różnych przeglądach teatralnych. Wiekokrotnie byliśmy laureatami głównych nagród w Regionalnym Konkursie Gwarowym "Berać kożdy może", Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych w Pyskowicach, Festiwalu i Konkursie Widowisk Kolędniczych im Jana Dormana „Herody” Katowice i Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych GCE w Gliwicach.

Na ogół dzieci należące do grupy nie miały wcześniej doświadczeń ze śląską mową. Dopiero na zajęciach kółka poznają gwarę, uczą się jej i śpiewają śląskie ludowe pieśni.

Poprzez te działania poznają tradycje i zwyczaje związane z życiem dzieci i dorosłych w śląskich rodzinach. W ten sposób uczą się "śląskiej ziemi", przybliżają się do niej, oswajają ją sobie. Kultywowanie takich tradycji sprawia wiele radości, a prezentacja zdobytej wiedzy i umiejętności na scenie daje poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Często też przekazują tę wiedzę i umiejętności swoim członkom rodziny, młodszemu rodzeństwu i rówieśnikom.
Założycielką i prowadzącą zajęcia jest p. Joanna Stępień, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP 18 i Ślązaczka z pochodzenia :)

W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia kółka teatralno-gwarowego
odbywają się we wtorki w godz. 15.35 – 16.20, w sali 02 lub 37

Prowadząca: p. Joanna Stępień