Grupa dzieci wraz z nauczycielka POZUJE NA SCENIE W STROJACH REGIONALNYCH

Koło teatralno – gwarowe działa w naszej szkole od 2011 roku. Zajęcia odbywają się systematycznie raz w tygodniu. Należą do niego chętni uczniowie, najczęściej z klas I-IV.

W każdym roku szkolnym grupa przygotowuje dwa przedstawienia. W I półroczu jest to zwykle inscenizacja bożonarodzeniowa np. "Przajymy Mikołojowi", "Betlyjka", "Zima na Ślonsku". W drugim półroczu zawsze przygotowujemy przedstawienie dotyczące zwyczajów rodzinnych i życia codziennego śląskich dzieci np. "Dziołszki i chopcy na placu", "O klopsztandze i hasioku", "Darcie piyrzo", "Byzuch w naszyj chałpie" czy "Robiymy tijater".

Każda przygotowywana inscenizacja opiera się na śląskiej gwarze, tradycyjnych, śląskich piosenkach, kolędach, przyśpiewkach i tańcach. Dzieci tańczą i śpiewają Trojaka, Koziorajkę, Grozika i Miotlorza.

Początkowo stroje śląskie dla dzieci pożyczały nam zaprzyjaźnione przedszkola, teraz mamy już swoje!
Każdego roku grupa bierze udział w różnych przeglądach teatralnych. Wiekokrotnie byliśmy laureatami głównych nagród w Regionalnym Konkursie Gwarowym "Berać kożdy może", Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych w Pyskowicach, Festiwalu i Konkursie Widowisk Kolędniczych im Jana Dormana „Herody” Katowice i Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych GCE w Gliwicach.

Na ogół dzieci należące do grupy nie miały wcześniej doświadczeń ze śląską mową. Dopiero na zajęciach kółka poznają gwarę, uczą się jej i śpiewają śląskie ludowe pieśni.

Poprzez te działania poznają tradycje i zwyczaje związane z życiem dzieci i dorosłych w śląskich rodzinach. W ten sposób uczą się "śląskiej ziemi", przybliżają się do niej, oswajają ją sobie. Kultywowanie takich tradycji sprawia wiele radości, a prezentacja zdobytej wiedzy i umiejętności na scenie daje poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Często też przekazują tę wiedzę i umiejętności swoim członkom rodziny, młodszemu rodzeństwu i rówieśnikom.
Założycielką i prowadzącą zajęcia jest p. Joanna Stępień, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP 18 i Ślązaczka z pochodzenia :)

W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia kółka teatralno-gwarowego
odbywają się we wtorki w godz. 15.35 – 16.20, w sali 02 lub 37

Prowadząca: p. Joanna Stępień