Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne "Turystyczna Ekipa"

Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym  ( PTTK ) w Gliwicach, organizujemy wycieczki i rajdy dla uczniów naszej szkoły. Koszty wycieczek są bardzo niskie.
W wyjazdach mogą brać udział nie tylko członkowie PTTK, ale również inni uczniowie.

Szczegółowych informacji udziela opiekun koła mgr Anna Błaż

pdf22_i_23_marca_2019_roku.pdf55.77 KB

pdfMikołajkowe_spotkanie_w_Toszku.pdf78.73 KB

pdfWycieczka na Równicę listopad 2018.pdf80.68 KB

wieliczka 2
Topienie marzanny2
Topienie marzanny2a
Topienie Marzanny3
Topienie marzanny4

pilka

Zaplecze sportowe szkoły to sala gimnastyczna z boiskiem do siatkówki, mniejsza sala do gimnastyki oraz zewnętrzne boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, a także bieżnią 6 torową o długości 100 metrów.
Szkoła odnosi bardzo dobre wyniki sportowe szczególnie w koszykówce, siatkówce, piłce nożnej i lekkoatletyce.

ZAJĘCIA SPORTOWE SKS

prowadzący: p. Janusz Kołcz
- poniedziałek godz.14.40 – 15.40, sala gimnastyczna
- wtorek 15.30 – 16.30, sala gimnastyczna

prowadzący: p. Roman Copik
- środa godz.14.40 – 15.40, sala gimnastyczna
- czwartek 15.30 – 16.30, sala gimnastyczna

Klasy 4-te w ramach czwartej godziny wychowania fizycznego, uczestniczą w zajęciach nauki i doskonalenia pływania na basenie przy ul. Warszawskiej.

BASEN

UCZNIOWIE KLAS III i IV, W RAMACH JEDNEJ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO, WYJEŻDŻAJĄ NA BASEN. KLASY III PO POWROCIE Z BASENU MAJĄ LEKCJE WG PLANU.
Godziny wyjazdów i powrotów uczniów kl.IV z basenu:
KL.IVa – poniedziałek, 11.40-13.20
KL.IVb - poniedziałek, 12.40-14.20
KL.IVc - poniedziałek, 13.40-15.20
KL.IVd - piątek, 13.40-15.20
KL.IVe - czwartek, 13.40-15.20

Szkolny Klub Wolontariatu

„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada lecz przez to kim jest nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II

Do Szkolnego Klubu Wolontariatu może należeć każdy uczeń, nauczyciel, rodzic. Głównym celem Klubu jest rozwijanie wśród młodzieży szkolnej postawy wrażliwości na potrzeby innych, zaangażowania, życzliwości i bezinteresowności.

Spotkania Szkolnego Klubu Wolontariatu mają miejsce raz w miesiącu, a informacje o nich są zamieszczone na tablicy ogłoszeń, która znajduje się na I piętrze.
Jeśli chcesz pomagać dołącz do nas!

Opiekunowie:

Karolina Domaradzka, Sabina Pach, Monika Przystałka

Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu

pdfRegulamin.pdf70.63 KB

Plan Pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu na rok szkolny 2018/2019

pdfPlan.pdf63.42 KB

Logowanie do systemu rekrutacji elektronicznej:

slaskie.edu.com

Szanowni Państwo firma VULCAN opracowała bezpłatny poradnik dla kandydatów i ich rodziców "Jak dostać się do szkoły średniej w 2019 roku". Publikacja szczegółowo omawia wszystkie kluczowe kwestie związane z procesem rekrutacji.

Znajdą w niej Państwo m.in. podpowiedzi jak skonstruować dobrą listę preferencji, jakich błędów nie popełniać, jak przebiega proces rekrutacji, od czego zależy pierwszeństwo kwalifikacji, jak zwiększyć swoje szanse oraz wiele innych cennych informacji i porad.

Poradnik dla uczniów i rodziców:  https://2roczniki.pl

plakat rekrutacja a4

Informacje dla ósmoklasistów na temat zasad rekrutacji
do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2018/2019

Szczegółowe informacje znajdziesz

Harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2019_2020

pdfPrezentacja rekrutacji.pdf13.62 MB

pdfList Minister Edukacji Narodowej do Rodziców.pdf1.58 MB

pdfRekrutacja do szkół podstawowych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2018/2019.pdf1.96 MB

pdfULOTKA REKRUTACJI.pdf2.62 MB

Kolo teatralno gwarowe

Koło teatralno – gwarowe działa w naszej szkole od 2011 roku. Zajęcia odbywają się systematycznie raz w tygodniu. Należą do niego chętni uczniowie, najczęściej z klas I-IV.

W każdym roku szkolnym grupa przygotowuje dwa przedstawienia. W I półroczu jest to zwykle inscenizacja bożonarodzeniowa np. "Przajymy Mikołojowi", "Betlyjka", "Zima na Ślonsku". W drugim półroczu zawsze przygotowujemy przedstawienie dotyczące zwyczajów rodzinnych i życia codziennego śląskich dzieci np. "Dziołszki i chopcy na placu", "O klopsztandze i hasioku", "Darcie piyrzo", "Byzuch w naszyj chałpie" czy "Robiymy tijater".

Każda przygotowywana inscenizacja opiera się na śląskiej gwarze, tradycyjnych, śląskich piosenkach, kolędach, przyśpiewkach i tańcach. Dzieci tańczą i śpiewają Trojaka, Koziorajkę, Grozika i Miotlorza.

Początkowo stroje śląskie dla dzieci pożyczały nam zaprzyjaźnione przedszkola, teraz mamy już swoje!
Każdego roku grupa bierze udział w różnych przeglądach teatralnych. Wiekokrotnie byliśmy laureatami głównych nagród w Regionalnym Konkursie Gwarowym "Berać kożdy może", Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych w Pyskowicach, Festiwalu i Konkursie Widowisk Kolędniczych im Jana Dormana „Herody” Katowice i Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych GCE w Gliwicach.

Na ogół dzieci należące do grupy nie miały wcześniej doświadczeń ze śląską mową. Dopiero na zajęciach kółka poznają gwarę, uczą się jej i śpiewają śląskie ludowe pieśni.

Poprzez te działania poznają tradycje i zwyczaje związane z życiem dzieci i dorosłych w śląskich rodzinach. W ten sposób uczą się "śląskiej ziemi", przybliżają się do niej, oswajają ją sobie. Kultywowanie takich tradycji sprawia wiele radości, a prezentacja zdobytej wiedzy i umiejętności na scenie daje poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Często też przekazują tę wiedzę i umiejętności swoim członkom rodziny, młodszemu rodzeństwu i rówieśnikom.
Założycielką i prowadzącą zajęcia jest p. Joanna Stępień, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP 18 i Ślązaczka z pochodzenia :)

W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia kółka teatralno-gwarowego
odbywają się we wtorki w godz. 13.30 – 14.20, w sali zabaw świetlicy szkolnej.

kolo gwarowe1
kolo gwarowe5