NPRC grafika

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Program ten ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, uatrakcyjnienie księgozbioru, wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej.

Dzięki udziałowi w tym programie, w roku szkolnym 2018/2019, biblioteka zakupi nowości wydawnicze oraz chętnie czytane przez uczniów książki i lektury, a dzieci będą brały udział w różnych projektach edukacyjnych, imprezach kulturalnych, konkursach związanych
z czytelnictwem.

Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do aktywnego udziału w tworzeniu listy zakupów. Lista dla rodziców, na której można wpisywać propozycje zakupu książek dostępna będzie w bibliotece, świetlicy i przy szkolnej portierni.

 

Co dzieje się w programie?

Ferie z książką

W bibliotece szkolnej można wypożyczyć wiele ciekawych książek, które zostały zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki na zdjęciach, to tylko niewielka część z prawie 1000 zakupionych nowości.

Przerwa na czytanie

Dla miłośników literatury w bibliotece szkolnej odbywała się akcja głośnego czytania „Przerwa na czytanie”. Uczniowie podczas przerw mogli posłuchać fragmentów wielu ciekawych książek zakupionych z NPRCz. W ten sposób poznali zgromadzone nowości, które chętnie wypożyczają.

Czytamy bez mamy

Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się w wiele nowych książek. W świetlicy szkolnej prowadzimy cykl zajęć "Czytamy bez mamy". Dzieci w każdym miesiącu poznają nowych bohaterów książek. Potem wykonujemy prace plastyczne dotyczące ich przygód. W październiku czytaliśmy "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak i robiliśmy super kapelusze!

 

Teatrzyk „Kamishibai” w naszej szkole

W smutne, listopadowe dni dzieci ze świetlicy szkolnej mogły obejrzeć teatrzyk, który zaprezentowała pani Olimpia Gogolin z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia 17 w Gliwicach. Było to już kolejne spotkanie z bardzo lubianym przez dzieci teatrzykiem kamishibai. Tym razem uczniowie obejrzeli przedstawienie „Legendy o Skarbniku”.

 

Wystawa projektów plastyczno-literackich

Uczniowie klas 4-7 pod kierunkiem pani Iwony Sołowij brali udział w różnych projektach plastycznych. Wykorzystano w nich książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kl. 4-5 „Słowo i obraz”- wizualizacje fragmentów poezji. Projekt polegał na plastycznym zinterpretowaniu wierszy z książek zakupionych z NPRCz. Zachęcał do artystycznej ekspresji i sięgania po poezję.

Kl. 6  „Stara książka - nowa postać” - uczniowie tchnęli życie w stare kartki książek, malując na nich postaci z nowych. W ten sposób zachęcali do czytania nowych książek.

Kl. 7  „Fotocollage” - uczniowie dorysowywali do kserowanych okładek, wymyślone elementy nawiązujące do tytułu książki. Dzięki temu powstały ciekawe i oryginalne reklamy książek.

 

„Listy do babci, listy do dziadka” warsztaty w Bibliotece Miejskiej

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Bibliotece Miejskiej odbyły się warsztaty, w których brali udział uczniowie klas 5c i 5a. Zabawy i zadania były okazją do refleksji na temat relacji ze starszym pokoleniem. Podczas zajęć uczniowie również wykonywali kartki – laurki dla seniorów. Na każdej z nich znalazł się wiersz, życzenia oraz piękne ozdoby. Wszystkie kartki zostaną przekazane dla samotnych seniorów, którym zapewne sprawią wiele radości.

 

Ilustracje do książek
Ilustracje do książek
projekty plastyczne
„Listy do babci, listy do dziadka” 2
„Listy do babci, listy do dziadka” 1
6
foto 2
„Listy do babci, listy do dziadka”
czytanie
czytanie 2